Liqui Moly Racing Team v Illirské Bistrici a Buzetu těsně pod stupni vítězů

Poslední srpnový víkend se šampionát ME v závodech dovrchu přesunul do Illirské Bistrice ve Slovinsku. Oproti minulým ročníkům se zde sešlo poměrně chudé startovní pole o 100 jezdcích a to nejspíše z důvodu přesunutí původního termínu závodu.

Celý víkend panovalo příjemné slunečné počasí a ve skupině N se očekával velký souboj pravidelných účastníků Mistrovství Evropy J. Lose a T. Muhviče , do kterého ve švýcarském St. Ursannne zasáhl i Martin Jerman. Ve skupině N startovalo celkem 12  “eNek”, takže konkurence byla opravdu veliká.

Sobota byla jako vždy vyhrazena dvěma tréninkovým jízdám, neděle pak jízdám závodním. Po tréninzích se na prvních třech příčkách usadili T.Muhvič, Jirka Los a Martin Jerman, všichni jak je ve skupině N obvyklé, na vozech Mitsubishi Lancer EVO.

V první závodní jízdě se o možnost boje o přední umístění připravil náš Martin Jerman, který havaroval  a nemohl tak pokračovat v závodě. Zdá se, že zdejší trať mu není souzena, i vzhledem k těžké havárii, kterou zde měl v roce 2011.

První závodní jízdu zde ovládl výborně jedoucí Jirka Los, za ním dojel Muhvič, na třetím místě Oskar Beneš  v závěsu se čtvrtou Gabrielou Sajlerovou. Ve druhé jízdě sice Muhvič ještě o něco zrychlil, na Jirku Lose to však nestačilo a pořadí bylo následující. 1. Jiří Los, součet časů(4:54.55), 2. T.Muhvič (4:55,51), 3. Oskar Beneš(5:02,85), 4. Gabriela Sajlerová (5:05,27), 5. Damir Mašič (5:06,41).

Finále šampionátu se po 14-ti denní pauze přesunulo do chorvaského Buzetu. Na startovce je objevilo vice než 160 vozů, ve skupině N se sešlo 11 jezdců.

Trénikové jízdy naznačily absolutní převahu domácích jezdců, kdy první tři příčky obsadili 1.T.Muhvič, následován Makedoncem Stefanovskim a třetím D. Mašičem.

V nedělních závodních jízdách se nejlépe prosadil T. Muvič(5:27,993), následován I. Stefanovskim(5:28,278) a Jiřím Losem(5:31,845). Čtvrtá příčka pak připadla D.Mašičovi(5:33,005), pátá Martinu Jermanovi(5:34,869) a šestá Gabriele Sajlerové(5:35,975).

Poslední závod seriálu Mistrovství Evropy automobilových závodů do vrchu byl také ve znamení protestů a  nerovného boje o titul Mistra Evropy. Jakékoliv možnosti boje ztratil Lukáš Vojáček ve skupině A, protože nikdo z početného domácího startovní pole skupiny A nebodoval do evropského seriálu , zdá se tedy, že Muhvič  opakovaně bojoval mimo trať.

Na Muhviče byl podán protest, který ovšem nevyšel a poté také na Stefanovského, který byl následně vyloučen. Organizátoři projevili celkově velký smysl proti duchu fair play a boji na trati, extrémně zvýhodnili domácí jezdce a tím poškodili celý šampionát FIA ME.

Gratulujeme  Jirkovi Losovi k 2.místu v absolutní kvalifikaci kategorie 1 a též k poháru FIA , stejně tak Lukáši Vojáčkovi za místo 3.

Jezdci LMRT, jmenovitě Martin Jerman obsadil v celkové kvalifikaci ME kategorie 1. krásné 7.místo, Marek Rybniček 11. místo, Gabriela Sajlerová 12.místo a Filip  Sajler místo 17. a to i přes spíše sporadické starty v rámci ME.

O následujícím víkendu také vrcholí šampionát domácího mistrovství automobilových závodů do vrchu, kde budou jezdci LMRT bojovat o příčky nejvyšší.

Děkujeme za podporu a zveme Vás do Sv. Agathy na velké finále 21.-22.9. 2013.

Publikováno v Aktuality autorem / 19. září 2013 / Žádné komentáře »